Na desetak kilometara od Paraćina, tik uz auto-put Niš- Beograd nalazi se arheološki lokalitet “Drenovac“. Rezultati dosadašnjih istraživanja pokazali su da je neolitsko naselje osnovano tokom starijeg, odnosno ranog neolita i to oko 6.300. godine pre nove ere. i pripada starčevačkoj kulturi. Zatim sledi jedan period od oko 700 godina iz koga, do sada arheolozi nisu našli tragove života u Drenovcu, a novo mlađeneolitsko – vinčansko naselje osnovano je u periodu između 5400. i 5300. godine pre nove ere.
Arheološkim iskopavanjima je potvrđeno da su u Drenovcu građene spratne kuće, kod kojih je gornji sprat bio u vidu galerije i gde je zatečen skoro isti mobilijar kao u prizemnim prostorijama, što znači da se i na spratu odvijao život kao i u prozemlju.
Ovo naselje sa pravom nazivaju neolitski megalopolis, jer je na prostoru od pedesetak hektara geomagnetnim sondiranjem otkriveno između 600 i 700 kuća, što je, za to vreme, imopozantan broj. Arheolozi smatraju da je centralni Balkan u to vreme bio središte evropske civilizacije i da su ovde prvobitni koreni života u Evropi. Ogromna je verovatnoća da je u doba neolita na ovim prostorima nastala evropska civilizacija.
Najnoviji rezultati datovanja stavljaju Drenovac u red najstarijih gradova u Evropi, kaže za Portal035 Branislav Stojanović direktor Zavičajnog muzeja u Paraćinu i dodaje:
“Pre 8.500 godina u blizini Paraćina su otkriveni tragovi naseljavanja. S obzirom na veličinu naselja i položaj, možemo sa pravom govoriti o jednom od najvećih centara Evrope i sveta u to vreme. U mlađim fazama naseljavanja otkriveno je postojanje preko 600 objekata, pa možemo pretpostaviti da je u jednom trenutku u Drenovcu živelo i par hiljada ljudi. U Drenovcu je konstatovano nekoliko faza naseljavanja od 6300 do 4000 pre nove ere.” navodi Stojanović.
U doba neolita ljudi na prostoru današnje Srbije živeli su u skladu sa prirodom, skromno, ali dobro organizovani, a u svakodnevni život unosili su i dozu umetničke kreacije. Bili su majstori zanata i odlični umetnici, jer su većina od pronađenih grnčarija tako lepo ukrašene, da i danas kroz dobro sačuvane crteže na glinenim posudama mogu da dočaraju to vreme. Da bi ljudima bilo jasnije, lokalitet u Drenovcu je preko 4.000 godina stariji od Keopsove piramide, odnosno 6.000 godina od Partenona u Atini.