More

    Odlično predavanje u paraćinskom muzeju, na temu “Srbija pre Nemanjića”

    Sinoć je u Zavičajnom muzeju u Paraćinu organizovano predavanje arheologa Marka Aleksića na temu “Srbija pre Nemanjića, nova naučna otkrića o ranosrednjovekovnoj istoriji Srba”.

    Koristeći se arhivskim izvorima i novim arheološkim istraživanjima, Marko Aleksić, srpski arheolog, u knjizi „Srpske zemlje pre Nemanjića”, koju je nedavno objavila izdavačka kuća Laguna, piše o prvom po imenu poznatom Srbinu knezu Dervanu i zemlji Bojki. Tu su i podaci o drevnim slovenskim naseljima, nastanku titule župana i iskopavanjima više crkava i palate iz 8. veka, što pokazuje da su Srbi primili hrišćanstvo ranije nego što se do sada mislilo. Razdoblje koje autor u ovoj knjizi obrađuje je 7–10. vek.

    Marko Aleksić je pažnju naše čitalačke javnosti zadobio knjigama „Marko Kraljević, čovek koji je postao legenda”, „Srpski viteški kod” i „Medieval Swords from Southeastern Europe” (Srednjovekovni mačevi u jugoistočnoj Evropi) koja je nažalost objavljena samo na engleskom jeziku. U mladosti se veoma uspešno bavio mačevanjem, u disciplini sablje, i bio čak i ekipni prvak države.

    Kao član ekipe ili vođa iskopavanja, učestvovao je u arheološkim istraživanjima srednjeg veka u Srbiji, Crnoj Gori, Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj, Nemačkoj i drugim zemljama. Objavio je o tome mnogobrojne naučne radove. Čak je stizao o tome da piše i za „Politikin Zabavnik”.

    “Na prostoru na kome se javljaju najranije političke organizacije Srba na Balkanu, poslednjih godina došlo je do novih saznanja o građevinama i drugim tragovima materijalne kulture iz 8. i 9. stoleća. Ostaci naselja, utvrđenja, crkava, reprezentativnih i drugih predmeta iz ovog vremena, kao i nova saznanja o poreklu takozvane Višeslavove krstionice, omogućavaju bolje sagledavanje pokrštavanja, širenja kulturnih uticaja i drugih važnih procesa u razdoblju koje predstavlja jedno od najmanje poznatih i najskromnije istraženih perioda srpske istorije.” poručeno je između ostalog sa ovog predavanja u organizaciji Zavičajnog muzeja u Paraćinu.

    Latest articles

    spot_imgspot_img

    Related articles

    spot_imgspot_img