Ko je bio TATAR BOGDAN, prvi čovek Paraćina u vreme donošenja Sretenjskog ustava

Bogdan Đorđević u narodu poznatiji kao Tatar Bogdan je u vreme donošenja Sretenjskog ustava bio sreski načelnik Paraćinske nahije, što bi u današnje vreme bilo ekvivalentno zvanju predsednika opštine, a na to mesto je nasledio Jovana Veljkovića, kasnije ministra finansija u vladi Kneževine Srbije.

Tatar Bogdan je poznat i po vodenici koju je imao u Paraćinu, a svakako je najpoznatiji po istorijskoj činjenici da je 1830. godine u Srbiju doneo turski hatišerif po kome smo tada postali kneževina. Putovanje od Carigrada do Kragujevca koje je u to vreme trajalo nedeljama Tatar Bogdan je okončao za svega 5 dana kako bi Milošu Obrenoviću doneo dobre vesti od Sultana Mahmuda II, koji je ovim aktom priznao Kneževini autonomiju i nezavisnu državnu upravu. Hatišerif je bio praćen i sultanovim Beratom kojim je knezu Milošu priznato pravo formiranja dinastije.

Verovatno najveći doprinos Bogdana Đorđevića Srbiji, je osnivanje Prve javne ženske škole u Kneževini Srbiji u Paraćinu, 1845. godine. On je, kao načelnik uprave sreza uputio molbu Popečitelju (ministru) prosvete Jovanu Steriji Popoviću gde je tražio da se u Paraćinu dopusti školovanje i ženske dece. Ta zgrada gde su se deca školovqla bila je kuća koju je u tu svrhu poklonio Tatar Bogdan. Ime Tatar Bogdana danas nose dve ulice u Paraćinu i Beogradu.

TEKST: Ivica Rakić

Latest articles

spot_imgspot_img

Related articles

spot_imgspot_img