Dan srpskog jedinstva, slobode i nacionalne zastave obeležen je danas u Paraćinu. Ovaj datum ima istorijski značaj jer su na ovaj dan 1918. godine srpske jedinice uspele da probiju Solunski front što je dovelo do toga da se u munjevitom udaru protiv Centralnih sila oslobodi Srbija i krene sa oslobađanjem teritorija na prostoru Austrougarske monarhije na kojima su živeli Srbi i drugi Južnoslovenski narodi.
Defileom kroz ulicu Kralja Petra u Paraćinu,koja je bila okićena srpskim zastavama, povorka od nekoliko stotina ljudi se zaustavila kod spomenika Pobednika u Prvom svetskom ratu, gde je organizovana centralna manifestacija.
Prisutnima se obratio predsednik opštine Paraćin Vladimir Milićević koji je okupljene podsetio na velika dela, hrabrost i nepokolebljivost srpske vojske u Prvom svetskom ratu, gde je posebno istakao da moramo da se ugledamo na naše pretke, koji su se žrtvovali za Srbiju, i koji su poštovali svoju zemlju.
Obeležavanju Dana srpskog jedinstva, slobode i nacionalne zastave, je prisustvovovalo kompletno rukovodstvo Opštine Paraćin, pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova koji su imali zapaženu ulogu u organizaciji ovog događaja, kao i čllanovi brojnih udruženja građana i boračkih udruženja koja neguju tradicionalne vrednosti.
Ispred Opštine Paraćin venac na spomenik Pobedniku u Prvom svetskom ratu, su položili predsednik opštine Vladimir Milićević i predsednica Skupštine Slavica Jovanović, dok su ispred Ministarstva unutrašnjih poslova venac položili načelnik PU Dragan Stojinović i komandir Ivan Pavlović
Vence su položili i članovi Udruženje ratnih veterana, Udruženja potomaka ratnika Srbije od 1912. do 1920. godine Paraćin, članovi Udruženja ratnih vojnih invalida, Udruženja boraca oslobodilačkih ratova i SUBNOR-a opštine Paraćin, kao i delegacija Kola srpskih sestara.
Udruženje ratnih vojnih invalida opštine Paraćin kojim predsedava Saša Spasojević, je uručilo zahvalnice za doprinos u negovanju srpskih slobodarskih tradicija, koje su između ostalih dobili Miloš Trandafilović, Dragan Stojinović, Miloš Tomić i Aljoša Gligorijević.
Istoričar Marko Milovanović je za Portal035 objasnio šta je Dan zastave, gde je naveo da 15. septembar kao Dan zastave, simbola Srbije i srpske nacije nije uzet tek tako:
“Probojem Solunskog fronta, otvaranjem Kapije slobode krenulo se u finalizaciju plana oslobađanja i ujedinjavanja srpskih i južnoslovenskih prostora, po odredbama Niške i Krfske deklaracije iz 1914. i 1917. godine. Taj dan označava nulti čas u osvitu doba ujedinjenih nacionalnih država svih južnih Slovena a naročito Srba kao i kraj planiranja i početak ostvarivanja ideje ujedinjenog srpskog naroda do tad razdvojenog sa dve reke i dva carstva.” zaključio je Milovanović.
FOTO: Portal035