KAKO SU RUSKE KAĆUŠE OTERALE NEMCE IZ JAGODINE

Jagodinu su pre 75 godina, 17. oktobra, oslobodile jedinice Crvene armije pod komandom komandanta 1.041. streljačkog puka Matveja Puzirovskog i jedinice jugoslovenskih partizana.Nemačka 7. SS divizija „Princ Eugen“ branila je prugu odstupnicu nemačkim trupama iz Grčke na liniji Stalać – Lapovo. Posebno su bili utvrđeni na visovima oko Jagodine i Paraćina. Nasuprot njih bile su jedinice Crvene armije (pod komandom maršala Tolbuhina) i jedinice Narodnooslobodilačke vojske Jugoslavije. Te jedinice su napredovale iz istočne Srbije preko Kučaja.

Oktobar 1944. godina. – Grupa Boraca 45 divizije NOR-a – po oslobođenju Jagodine
 

12—13. oktobra Nemci napuštaju Paraćin bez borbe, dok su od 11—13. oktobra vođene borbe za Ćupriju koja je oslobođena 13. oktobra. Nemci su srušili pešački most, a pokušali su da sruše i železnički, ali je neko presekao kablove i na taj način sprečio rušenje. Glavni i najduži okršaji za definitivno oslobađanje Pomoravlja vođeni su oko Jagodine. Nemci su se ovde ogorčeno branili nedelju dana. Prva linija fronta je najpre bila Morava, a zatim su se Nemci povukli na bedeme železničke pruge. Tu su se borbe između reke i pruge vodile često i prsa u prsa, a sama železnička stanice je više puta prelazila iz ruke u ruku. Nemci su imali osmatračnice na crkvenom zvoniku i na silosu, pa su imali pregled situacije, što im je pomoglo da efikasnije koriste artiljeriju i time da se duže održe. Tek po početku dejstvovanja sovjetskih „kaćuša“ Nemci su napustili grad. To se desilo u noći između 16. i 17. oktobra. Za sobom su minirali sve mostove, pa i most na Belici. Istog dana oslobođen je i Rekovac i deo Levča. Građani Jagodine su izašli na ulice obasipajući vojnike radosnim poklicima i cvećem. Prilikom oslobođenja Jagodine poginuleo je 13 stanovnika grada i određen broj vojnika Crvene armije. Poginuli su sahranjeni u Mijatovcu, Majuru i u dvorištu crkve Svetog Petra i Pavla u Jagodini.

“Staljinove orgulje” raketni sistem KAĆUŠA

Grad Jagodina je pre dve godine imenovala jednu gradsku ulicu po komandantu Matveju Puzirovskom, centralna gradska osnovna škola nosi ime po datumu oslobodjenja a Jagodina je poznata i po tome što se na njenom gradskom obodu nalazi Spomen park “Rusko groblje” gde su sahranjeni Crvenoarmejci.septembra 1961. godine formirana je komisija za podizanje kosturnice i uređenje groblja boraca Crvene armije u Svetozarevu. Kosturnicu je projektovao beogradski arhitekta N. Mišović. Na poslovima uređenja ovog spomen-kompleksa radilo je Građevinsko preduzeće “Pomoravlje” iz Svetozareva. Četiri meseca je vršena eshuminacija posmrtnih ostataka boraca Crvene armije palih u borbama oktobra i novembra 1944. godine. Posmrtni ostati boraca prikupljani su sa područja tadašnjih srezova – Svetozarevo, Niš, Kruševac, Kragujevac, Kraljevo, Čačak, Valjevo, i Užice. Ostaci su polagani u limene
sanduke čiju izradu je finansirao Sekretarijat za socijalnu politiku i komunalna pitanja.

Građani Jagodine na grobu crvenoarmejcima kod nove crkve, 17. oktobra 1945.

U borbama za oslobođenje Srbije 1944. godine palo je 1171 pripadnik Crvene armije. Spomen kompleks čini i mermerna ploča koja se nalazi pored kosturnice na kojoj je uklesan tekst: “Borcima i oficirima herojsne Crvene armije palih oktobra i novembra 1944. godine u zajedničkim brobama protiv fašističkog agresora.”
Svake godine na dan oslobođenja jagodinska gradska uprava održava svečane sednice na kojima dodeljuje oktobarske nagrade zaslužnim pojedincima i kolektivima iz različitih afera društvenog života.

tekst: Aleksandar Grković

Latest articles

spot_imgspot_img

Related articles

spot_imgspot_img